Najprosciej mówiac jest to stan zapalny powierzchniowej warstwy skóry, który objawia sie rumieniem, grudkami zapalnymi, czy pecherzykami. Zazwyczaj zmiany pojawiaja sie na lokciach, kolanach, kostkach, nadgarstkach, czy twarzy.

Egzema wystepuje w wielu rodzajach: alergicznym, kontaktowym, drażniacym, lojotokowym, pieniażkowatym, zastojowym, potówkowym, a także w postaci neruodermitu.

Przyczyna wywolywania tej choroby sa alergeny kontaktowe lub alergeny wewnatrzustrojowe. Sa to też dziedziczne sklonnosci ukladu odpornosciowego do alergii, szczególnie na metale i substancje chemiczne takie jak: chrom, nikiel, kobalt, rtec, czy zloto. Jesli egzema ma podloże alergiczne, kieruje sie chorego na specjalistyczne badania, dzieki którym można dowiedziec sie, który alergen wywoluje chorobe. Nastepnie poprzez dobór odpowiednich leków oraz unikanie tego alergenu jestesmy w stanie zlagodzic, a nawet uspic reakcje alergiczna. Czesto chorzy korzystaja również z możliwosci odczulania.
Czego powinny unikac osoby z egzema?

Należy pamietac, że chorujacy na egzeme powinni unikac szorstkich rzeczy, zmian temperatur, a także kontaktu ze zwierzetami. Szczególna pielegnacja musimy objac nasza skóre – przede wszystkim nie powinna sie ona zbytnio wychladzac, ani przegrzewac, ubrania powinny byc uszyte z naturalnych tkanin i nie przylegac do ciala.
Woda a egzema

Egzema nie lubi też zbyt dlugiego kontaktu skóry z woda, wiec ograniczmy sie do szybkich pryszniców i kapieli, a nastepnie dokladnie osuszmy skóre i nawilżmy odpowiednim preparatem. Skóra zdrowego czlowieka posiada plaszcz lipidowy, który chroni ja przed negatywnym dzialaniem czynników zewnetrznych. Chorzy na egzeme posiadaja uszkodzony ten plaszcz, dlatego niezbedne jest stosowanie odpowiednich preparatów nawilżajacych i natluszczajacych, aby zapewnic skórze naturalna bariere ochronna. Na rynku znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które dedykowane sa dla osób cierpiacych na egzeme: srodki do mycia, balsamy, kremy, czy emulsje do kapieli.

Co ciekawe, chorujacy na egzeme powinni również odpowiednio sie odżywiac, ponieważ dieta może miec duży wplyw na te chorobe. W naszych posilkach powinno pojawiac sie dużo kwasu gamma-linolenowego, który znajdziemy miedzy innymi w oleju z wiesiolka oraz ogórecznika lekarskiego. Wskazane jest także przyjmowanie probiotyków.

Egzema ma to do siebie, że może pojawic sie w każdym wieku i może trwac wiele lat, dlatego tak ważne jest, aby szybko reagowac i byc pod kontrola swojego lekarza dermatologa. W ten sposób możemy zapewnic sobie spokojne życie bez nieprzyjemnosci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *